O notářích

Notáři vykonávají široké spektrum činností ve věcech obchodních, majetkových a dědických, sepisují veřejné listiny o právních úkonech a vydávají osvědčení právně významných skutečností včetně ověřování listin a podpisů. V řízení o pozůstalosti pak zastávají státem svěřenou pravomoc v roli takzvaného soudního komisaře.

Notářský zápis

Notářský zápis sepsaný notářem je dokument obsahující zákonem stanovené náležitosti, jenž má status tak zvané veřejné listiny. Jedná se o specifickou formu písemného právního jednání, u nějž je dán zákonný předpoklad jeho pravosti a správnosti. Veřejnými listinami jsou pak i stejnopisy notářského zápisu a výpisy z notářského zápisu. Zákonem je určeno, která právní jednání musejí být učiněna ve formě notářského zápisu povinně.

Zákony stanovují, které listiny musejí mít formu notářského zápisu, a jsou tedy veřejnou listinou, a které nikoli. Kupříkladu písemnosti spojené se založením firmy a s většinou změn v obchodních společnostech musejí mít formu notářského zápisu, a nemůže je tedy sepsat nikdo jiný než notář. Jako notářský zápis lze ovšem vyhotovit i dokument, u kterého to zákon výslovně nepožaduje. Jako takový má pak ovšem maximální právní váhu.


Obchodní agenda

Notáři poskytují komplexní služby při založení, změně, přeměně a zrušení korporací. Většina právních jednání společnosti s ručením omezeným, akciové společnosti, družstva a evropské společnosti musejí být sepsána ve formě veřejné listiny, kterou je notářský zápis.

Notáři mají přímý přístup do rejstříku trestů i do obchodního rejstříku, a tak lze u nich založit obchodní společnost s.r.o. za jediný den. Notář sám sepíše zakladatelskou listinu nebo společenskou smlouvu, zkontroluje použitelnost názvu firmy, ověří všechny podpisy, vyhotoví ostatní potřebné dokumenty a provede zápis do obchodního rejstříku.

Majetková agenda

Majetkové vztahy mezi fyzickými osobami se týkají zejména nemovitostí zapsaných v katastru nemovitostí jako byt, stavba nebo pozemek. Jedná se nejčastěji o jejich prodej, darování či zřízení služebnosti (dříve věcné břemeno). V případě úpravy majetkových vztahů manželů v rámci předmanželské smlouvy, společného jmění manželů nebo odděleného majetkového režimu může jít kromě nemovitostí rovněž např. o příjmy z podnikání a podobně.

Je-li předmětem koupě nebo daru nemovitá věc, musí být smlouva písemná. Notář vám může takovou smlouvu sepsat ve formě notářského zápisu, který je na rozdíl od jiných forem smluv veřejnou listinou. To znamená, že v případě sporu může být u soudu použit jako jednoznačný důkaz potvrzující pravdivost údajů bez nutnosti dalšího dokazování.

Dědická agenda

V rámci projednání pozůstalosti po zemřelé osobě notář vystupuje ve funkci soudního komisaře, a dědické řízení má tudíž stejnou povahu jako jednání u soudu. V oboru dědického práva mají notáři výhradní pravomoci a jsou tak specialisty s jedinečnou kompetencí pro tento typ agendy.

Pozůstalostní případy po zemřelých osobách jsou notářům k vyřízení přidělovány okresními soudy, a proto si v tomto případě nelze notáře libovolně vybrat. Všechny ostatní úkony ohledně budoucích dědických poměrů jako je závěť, vydědění, dědická smlouva a podobně lze pořídit u kteréhokoli notáře.

Ověřování a výpisy

Notář ověřuje pravost podpisu, shodu opisu nebo kopie s originálem a přijímá do úschovy peníze i listiny. Rovněž poskytuje výpisy z katastru nemovitostí, obchodního rejstříku, rejstříku zástav, rejstříku trestů, insolvenčního rejstříku, bodového hodnocení řidičů, seznamu listin o manželském majetkovém režimu, a dalších veřejných rejstříků.

Ověřování a poskytování výpisů jsou administrativní úkony, k jejichž provedení nejsou potřebné žádné předchozí údaje ani předběžná příprava dokumentů. Obvykle není nutné se pro tyto služby s předstihem objednávat; notářské kanceláře, které toto požadují, mají tuto skutečnost zpravidla uvedenu na svých webových stránkách.


Notářské poplatky

Ceny notářských služeb jsou stanoveny touto zákonnou tarifní vyhláškou. To znamená, že poplatky nejsou smluvní, a jsou tak u všech notářů stejné. Mají v principu dvojí charakter, a sice jednak za specifický administrativní úkon a za druhé odvíjející se od finanční částky upravovaných položek ve věcech obchodních, majetkových či dědických.

Přestože poplatky všech notářů vycházejí ze stejné tarifní vyhlášky, finální ceny případů se mohou lišit v důsledku provozních okolností provádění jednotlivých úkonů, rozsahu poskytnutých souvisejících služeb, administrativních vícenákladů apod.

Výpočet notářských odměn a poplatků

Orientační ceny obvyklých případů notářských úkonů lze spočítat na této kalkulačce.

Notářská kalkulačka